„Nejsem žádný hrdina, jen jsem byl na správném místě ve správný čas. Tak jako já by se zachoval každý.“ Říka Jiří Pstrong 

Při záchraně života někdy rozhodují vteřiny. Těsně před Vánoci se o tom přesvědčil náš řidič Jiří Pstrong ze střediska 250 Úžice. Když se 21.prosince 2022 kolem deváté večer vracel z nákupu potravin na svoji další cestu, původně myslel, že pojede domů, ale rozhodl se nákup dát do svého vozidla zaparkovaného v našem středisku Úžice. Toto bylo osudové rozhodnutí, neboť si při příjezdu do areálu všiml, že jeden ze zaparkovaných kamionů blízko jeho vozidla svítí zadním reflektorem na  připřažený návěs. Rozhodl se proto jít vzbudit jeho řidiče a upozornit ho na rozsvícená světla.

Jenže pak věci nabraly zcela jiný a velmi rychlý spád. Když k dané soupravě přišel, zjistil, že nejde o rozsvícené světlo, ale že vozidlo hoří! Začal tedy okamžitě bouchat na kabinu a budit řidiče, který odpočíval uvnitř během své pracovní přestávky. Řidiče nešlo vzbudit a oheň nabýval na síle. Bylo nutné rozbít okénko tahače a pomoci ohroženému řidiči ven z vozu. Podařilo se ještě vyndat plynový vařič s bombou a to bylo vše. Jakmile byl řidič hořícího vozidla mimo nebezpečí, běžel Jiří Pstrong k sobě do tahače pro hasicí přístroj. Současně vzbudil i řidiče odpočívajícího ve vedlejším tahači a požádal ho o zavolání hasičů. Poté s hasicím přístrojem utíkal likvidovat požár, kde se k němu přidal též kolega ze sousedního kamionu. Bohužel, plameny už měly takovou razanci, že je pomocí hasicích přístrojů nešlo zlikvidovat a řádění ohně ukončila až jednotka hasičů, která na místo dorazila za devět minut. Kabina tahače zcela vyhořela a s ní také veškeré osobní věci, doklady a peníze jeho řidiče. Ten naštěstí díky duchapřítomnosti a rychlé reakci Jiřího Pstronga vyvázl z hořícího vozu včas a zcela bez zranění. Podařilo se také bez větších škod uchránit návěs, který byl naložen dřevěnými paletami. Příběh tak má dobrý konec, přestože mnohým jistě přidělal před Vánoci mnoho starostí.

Našemu kolegovi za záchranu života a minimalizaci škod velmi děkujeme a poděkování připojuje též Jozef Gašparík, majitel slovenské firmy Kováč, jejíž tahač vyhořel: „Chcem touto cestou poďakovať vodičovi firmy ESA logistika. Dňa 21. decembra 2022 pomohol včasne varovať vodiča mojej firmy, ktorý robil pracovnú pauzu, keď  mu začalo horieť vozidlo. Týmto mu zachránil život a predišlo sa vážnejším škodám a preto sa mu chcem ešte raz poďakovať.“

Jiří Pstrong při záchraně lidského života a likvidaci požáru postupoval přesně a úspěšně dle pravidel pro krizové situace se kterými se mohou řidiči při výkonu svého povolání setkat. Naši řidiči jsou každoročně proškolováni.

Společnost ESA logistika se připojila k poděkování p. Pstrongovi. Jiří Štamfest předal za naši společnost dar, který si věříme p. Pstrong užije a nakupování potravin na cestu může na nějaký čas odložit.