Není ten nadpis obráceně? Není. Odvezeme vše, co jde a pokud to nejde, tak to odvezou naši kolegové z oddělení Projektové logistiky, chcete-li z Heavy Carga. Ale v tomto případě to šlo. Neznáme celý osud letadla, které jsme v ČR nakládali, ale i to co víme je zajímavé.

Jedná se o letoun, který ve 2. sv. válce létal na „špatné“ straně, ale dnes se na něho díváme jako na jedinečný technický exponát. Fiat G.55 Centauro byl vyroben v Itálii a byl zařazen do italských a částečně německých vzdušných sil jako víceúčelový stíhací letoun. Stroj byl zdařilý, s maximální rychlostí 685 km/h byl nejrychlejším italským stíhacím letounem a v cvičném souboji údajně překonal Bf 109 K i Fw 190 A. Byl vyroben v počtu pouze desítek kusů. Po válce si odsloužil ještě několik let například v Egyptském vojenském letectvu.

Nevíme odkud jej německý majitel získal, víme však, že nebyl v dobrém stavu. Proto byl rozebrán a restaurování italského letadla se ujala česká firma! Na fotografiích již vidíte velmi opatrné nakládání restaurovaného trupu letadla, jeho křídel a dalších částí do našeho kamionu. Cílovou destinací bylo Německo, kde bude znovu smontován a podaří-li se to, uveden do letuschopného stavu. Jeho dalším osudem již nebudou letecké souboje, ale předváděcí lety na leteckých show spojené s čestným místem „funkčního“ exponátu v leteckém muzeu.

Potřebujete odvézt letadlo? Zavolejte nám do ESA logistika.