• Společný projekt Bridgestone a ESA logistika o rozloze 50 000 m2 klade důraz na udržitelnost.
  • Budova s certifikátem BREEAM* Excellent bude vybavena moderními automatizačními a robotickými řešeními.
  • Sklad zaměstná více než 50 lidí.

Světový lídr v oblasti pneumatik a udržitelné mobility – společnost Bridgestone, která v Poznani působí od roku 1998, zde společně s ESA logistika v roce 2022 zprovoznila sklad pneumatik o rozloze 50 000 m2, kde budou soustředěny pneumatiky určené k další distribuci po regionu střední Evropy.

Sklad využívá řadu udržitelných řešení, která umožnila získání certifikátu BREEAM Excellent. Jedním z nich je střešní fotovoltaická elektrárna o výkonu 50 kWp, dále sklad využívá moderní technologie zajišťující úspory energie a vody, které snižují emise CO2. Pro zlepšení pracovního prostředí vznikly kolem haly zelené relaxační zóny.

Ve skladu našly uplatnění i nástroje pro automatizaci a usnadnění práce. Patří mezi ně samotný systém řízení skladu (warehouse management system) vyvinutý ESA logistika, nebo pásové dopravníky pro vykládání pneumatik z nákladních vozidel a jejich ukládání do regálů (a pro jejich opětovnou nakládku). V budoucnu je doplní také roboti pro manipulaci s pneumatikami. „Společnost Bridgestone je otevřená novým řešením a dovoluje nám v oblasti automatizace řadu aktivit.“ říká Rafał Łuczak, manažer IT a implementace ve společnosti ESA logistika. „Svěření tak rozsáhlého provozu do rukou společnosti ESA logistika je důkazem velké důvěry, kterou v nás klient vkládá,“ dodává Łukasz Dziewanowski, jednatel společnosti ESA logistika Polsko.

Společnost Bridgestone se zavázala dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality a nový sklad jí k dosažení tohoto cíle pomůže. „Nový projekt zahájený s ESA logistika odráží náš závazek vytvořit dodavatelský řetězec ohleduplný k životnímu prostředí,“ říká Elżbieta Oussar, ředitelka logistiky a dodavatelského řetězce společnosti Bridgestone pro východní Evropu, a dodává: „Během posledních čtyřiadvaceti let jsme systematicky zvyšovali naši přítomnost ve Velkopolském regionu, kde se nachází i naše největší továrna v Evropě. S rostoucí poptávkou po našich pneumatikách a rozšířením kapacity závodu Bridgestone Poznaň nyní přichází nový sklad, který splňuje naše požadavky na cestě k optimalizovanému a udržitelnému dodavatelskému řetězci.“

Sklad je vybaven moderními bezpečnostními systémy v oblasti protipožární ochrany. Je rozdělen na dvě zóny stěnou odolnosti REI 240, která odolá požáru 240 minut. Speciální konstrukce vnější dokovací zóny také zajišťuje ochranu zaměstnanců v případě požáru. 

* BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) je standard postupů v oblasti navrhování budov s důrazem na trvalou udržitelnost, který se stal praktickým měřítkem k popisu vlivu budovy na životní prostředí.